Yoke’s Fresh Markets Weekly Deals: 10/17 – 10/23 (Case Sale, cheap Udi’s, Jolly Time $.69 + more)

by Melody on October 17, 2012

These are the best deals I see this week at Yoke’s Fresh Market, starting Wednesday October 17th.  Don’t forget to follow Yoke’s on Facebook, as they have some spectacular Facebook-exclusive deals for their fans every so often.

Be sure to check out my full stock-up price list for all your household/pantry items, including Costco comparisons.  I try to note best deals on these match-ups, but this list will give you a good idea of what I think is truly a stock-up price on several items.

IN-AD COUPON DEALS

Tillamook Ice Cream (56) oz on sale $3.88 (first 3)
*Their Mint Chocolate Chip is my all-time favorite ice cream!

Western Family Butter (1 lb) on sale $1.99 (first 3)
*Definite stock-up price, cheaper than Costco

Jennie-O Ground Turkey (3 lbs) on sale $6.99 (first 4)
*$2.33 per pound

Banquet Dinners (5-10.25 oz) on sale $1 (first 10)

Litehouse Honey Crisp Apple Cider (89 oz) on sale $4.98 (first 4)
*I don’t really know if this is good or not, but I do know that honey crisp apples are more expensive.  Sounds yummy!

Antonio’s Pizza (Take & Bake or baked in store) on sale $2 off (first 3)

Western Family Acetaminophen (500 ct) on sale BOGO (2/$8.99)

FRESH PRODUCE DEALS

Asparagus on sale $1.99/lb
Extra Large Tomatoes on sale $.98/lb

Carrots (5 lb) on sale $1.99
*Just $.40/lb

Red or Yukon Gold Potatoes on sale $.50/lb
Cucumbers on sale $.50 each
Jumbo Mayan Sweet Onions on sale $.98/lb

Organic Leeks on sale $1.98/lb
Organic Cherry Tomatoes (pint) on sale $2.50

Spinach, Red, Green or Romaine Lettuce on sale $1 each

OTHER WEEKLY DEALS

USDA Certified Hereford Ground Beef (81/19) on sale $2.39/lb

Boneless Pork Shoulder Roast on sale $1.69/lb

Draper Valley Farms Split Fryer Breasts on sale $1.89/lb
*Fryer Wings are on sale $2.29/lb

Fresh Pacific Dover Sole Fillets on sale $5.99/lb

Fresh Oregon Shrimp Meat on sale $4.99/lb

John Morrel Sliced Bologna (16 oz)on sale $1.79

Mountain High Yogurt (32 oz) on sale $2.69
Use $.50/1 coupon
$2.19 each after coupon

Brown Cow Yogurt (32 oz) on sale $2.50
Use $.50/1 coupon
$2 each after coupon

Blue Diamond Almond Milk (32 oz) on sale $1.78
*Great price!  If you have not used or haven’t signed up for your Vitacost credit, you can snag this for $.99 shipped to your door.

Thomas English Muffins (12-13 oz) on sale $1.99

Udi’s Gluten Free Frozen Bread on sale $3.78
Use $1/1 coupon
$2.78 each after coupon

Western Family Apple Juice or Cider (64 oz) on sale $1.50

Gevalia Coffee (12 oz) on sale $6.99
Use $1.50/1 coupon from 9/23 SS insert
$5.49 each after coupon
*Just $4.49 this week at Fred Meyer

Jolly Time Popcorn (2-3 ct) on sale $1.19
Buy 2
Use $1/2 coupon or from 9/16 SS insert
$.69 each after coupon

Calidad Tortilla Chips (12 oz) on sale $1.25

Lay’s Kettle or Potato Chips on sale $2.29
Buy 2 Kettle Chips
Use $1/2 coupon from 9/30 Pepsi Moments insert (expires 10/20)
$1.79 each after coupon

Aim or Pepsodent Toothpaste (6 oz) on sale $.78

Huggies Baby Wipes (64-72 ct) on sale $1.97
*Just under $.03/wipe.  Not amazing, but decent if you are low.

{CASE SALE}

Several canned and boxed goods are on sale this week, but if you buy by the case, you will receive a significant savings.

Campbell’s Chicken Noodle or Tomato Soup on sale $.58 (case of 24)
*Individual price $.69.  I’m not sure if they will let you use coupons on these (I assume they will), but here are a few:

Western Family Canned Vegetables on sale $.49 (case of 12)
*$.59 individual price

Western Family Canned Tomatoes (14.5 oz) on sale $$.58 (case of 24)
*$.69 individual price

Western Family Chili (15 oz) on sale $.83 (case of 12)
*$.89 individual price

Western Family Canned Fruit (15-15.25 oz) on sale $.79 (case of 24)
*$.89 individual price

Western Family Macaroni & Cheese (7.25 oz) on sale $.33 (case of 24)
*Individual price $.50

Hunt’s Pasta Sauce (24 oz) on sale $.92 (case of 12)
*Individual price $.99

Bush’s Canned Beans (15-16 oz) on sale $.58 (case of 12)
*Individual price $.69, great price for this brand!

Let me know if you see anything I missed for this week.  Happy shopping!

Disclosure: This post may contain affiliate links. When you click on these links, you are supporting this blog. Thanks!

{ 0 comments… add one now }

Leave a Comment

Previous post:

Next post:

Blog designed by Sharon at Good, True & Beautiful using Thesis

WordPress Admin