Costco: Stock-up price on S&W organic diced tomatoes, cheap baby wipes + more

by Melody on October 24, 2011

I ran in to Costco today to do a stock-up trip for the month of November and to use a few of the mailer coupons that are expiring on November 6th.  I wanted to highlight a few deals from the mailer that are totally worth heading in for.

S&W Organic Diced Tomatoes (14.5 oz, 8-pack) $7.69
Buy 2
– BOGO coupon from home mailer
$3.85 each after coupon
*This works out to $.48 per can, which is less than my stock-up price on conventional tomatoes.  I bought 4 boxes and they don’t expire until 2014!

Nestle Chocolate Chips (4.5 lb) $10.79
- $2.75/1 coupon from home mailer
$8.04 each after coupon
*This works out to $1.79/pound, which is definitely a stock-up price

Kirkland Baby Wipes (900 ct) $18.99
- $4/1 coupon from home mailer
$14.99 each after coupon or 1.7 cents per wipe
*Thanks Meghan!

Libby’s 100% Pure Pumpkin (29 oz, 3-pack) $7.59
*This works out to about $1.27 per 15 oz can, which is a good price w/out having to mess with coupons or store promotions

Now that we are entering into baking season, there are bound to be some other good deals at Costco.  I do love shopping with coupons, but I love to balance that with the convenience and good bulk price at Costco. 

If you are curious what I purchase at Costco and what I consider stocking up, here’s a quick list:

Kirkland tortilla chips
Milk
Eggs
Bananas and grapes
Organic carrots
Pepperidge Farm Goldfish crackers
Pace salsa
Cranberry juice (unless I can find a good deal w/ coupons)
Sliced jalapenos
Half and half
Darigold sour cream
Lundberg organic brown rice
Taco seasoning

Please share any great deals you have found at Costco recently!

Disclosure: This post may contain affiliate links. When you click on these links, you are supporting this blog. Thanks!

{ 11 comments… read them below or add one }

Angela Rajnus October 24, 2011 at 9:37 pm

I frequently get hummus & feta cheese–both are fairly pricey at the supermarket but great prices at Costco.

Reply

Melody October 24, 2011 at 9:41 pm

I bought Pecorino Romano there today, which was a really good reminder of why I never buy good cheese. I swear, I’ve almost eaten the entire thing by myself already.

Reply

Brenelly October 24, 2011 at 9:42 pm

I get dried cranberries and trash can bags. They last the whole year.

Reply

Katie October 24, 2011 at 10:07 pm

I always buy vanilla and yogurt there too. I know the yogurt can be cheaper on sale, but chasing yogurt sales wore me out so I just go with their consistently lower than average price and love being able to stock up. Thanks SO MUCH for including these Costco deals!!! I would have completely over looked the canned tomatoes but now I have a pantry full!

Reply

Heidi October 24, 2011 at 11:06 pm

I love their toilet paper. When ever I buy other brands on sales, I am disappointed at how fast we go through the roles. Costco TP lasts on the role wayyyyyy longer.

Reply

Anitra October 24, 2011 at 11:24 pm

I love buying their already pealed garlic for a little over 4 bucks. You get SO many garlic cloves. I just take them home, drop them in the food processor, spoon them on parchment paper like little cookies and freeze. When they’re frozen, i peel them off and put them in a freezer bag and back in the freezer for use in soups, stews, etc.

Reply

Emilie October 25, 2011 at 6:27 am

The yeast, steel cut oats, and quinoa are literally unbeatable. The prices are crazy low!

Reply

Faith October 25, 2011 at 7:52 am

I also buy the yeast, pumpkin, and used the coupons for the canned tomatoes, chocolate chips, and baby wipes this past week. I like the vanilla, I’m not sure if it’s a good deal, but one bottle of the real vanilla lasts me a whole year.

Reply

Melody October 25, 2011 at 7:53 am

That’s how I am on a few things. I’m not 100% sure it’s the best deal out there, but if it lasts me all year, I don’t stress about it too much!

Reply

Emilie October 25, 2011 at 4:44 pm

Let me assure you gals, it is a good deal. Or, at least I think so!

Reply

Jenell October 26, 2011 at 9:48 am

A friend of mine go and buy together and then split some of what we buy. You can get 26 pounds of flour for around $7. We each take home about 13 pounds and it lasts for a long time!

Reply

Leave a Comment

{ 1 trackback }

Previous post:

Next post:

Blog designed by Sharon at Good, True & Beautiful using Thesis

WordPress Admin